Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

 

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

 

Na terenie zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa znajdują się trzy rejony hodowlane:

• K-III lasy Gliwicko - Raciborskie
• K-II lasy Pszczyńskie
• B-V Żabi Kraj

     W zasięgu tych rejonów wyodrębniono 16 obwodów łowieckich dzierżawionych przez 14 Kół Łowieckich. Gospodarka łowiecka w poszczególnych kołach łowieckich prowadzona jest na podstawie rocznych planów łowieckich zatwierdzanych przez Nadleśniczego. Obwody wydzierżawione w Nadleśnictwie Rybnik zajmują 70 320 ha powierzchni użytkowej, w tym 21 374 ha powierzchni leśnej.
     Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Rybnik jest realizowana na podstawie:
• ustawy „Prawo łowieckie z 2002 r.
• szeregu ustaw dotyczących łowiectwa (o broni i amunicji, o ochronie zwierząt, o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej, o ochronie przyrody, o lasach, o rybactwie śródlądowym).
W ostatnim okresie plan odstrzału zwierzyny płowej łownej nie był wykonywany (wykonanie dla jelenia, daniela, sarny, dzika wahało się w przedziale 87 - 98%). Pogłowie zwierzyny przekracza docelowy plan ilościowy w/g wieloletniego planu łowieckiego.
     W celu poprawy warunków bytowania zwierzyny oraz zagospodarowania łowisk, na omawianym obszarze znajduje się szereg urządzeń. W rocznym planie łowieckim (na sezon 2006 / 2007) wykazano: 234 paśniki, 878 ambon, 3 woliery, 648 lizawek, 607 innych urządzeń. Nadleśnictwo w porozumieniu z kołami łowieckimi opracowało „Program intensyfikacji zagospodarowania gruntów pod liniami energetycznymi". W 2006 roku dokonano inwentaryzacji stanu powierzchni pod liniami energetycznymi, dzieląc je pod względem przydatności rolno-hodowlanej.
     Przeprowadzono analizę zagospodarowania i wykorzystania obszarów dla celów gospodarki łowieckiej. Wyniki przedstawiono kołom łowieckim wskazując najodpowiedniejszy system zagospodarowania. Zebrane dane pozwoliły podzielić przedmiotowe powierzchnie na grupy produkcyjne:
• poletka zgryzowe – 27 ha
• ostoje zwierzyny, użytki ekologiczne – 67 ha
• poletka łowieckie – 18 ha
• plantacje wierzby zgryzowej – 9 ha
     Program został zaakceptowany przez koła łowieckie (podpisano stosowne umowy) i jest systematycznie wprowadzany.

     Kierunkowe zadania gospodarki łowieckiej Nadleśnictwa.
Do zadań Nadleśnictwa w ramach gospodarki łowieckiej w najbliższym 10-leciu będzie należała współpraca z kołami łowieckimi w zakresie:
• dokonywania ścisłej inwentaryzacji zwierzyny łownej
• zatwierdzania rocznych planów zagospodarowania kół łowieckich
• poprawiania warunków bytowania zwierzyny poprzez: ograniczenie niepokoju w biotopie, ochrona ostoi oraz zapewnienie bazy pokarmowej.
Szczegółowe wytyczne gospodarki łowieckiej zawarte są w Wieloletnim łowieckim Planie Hodowlanym na okres od 01.04.1998 do 31.03.2007 dla Rejonu Hodowlanego B-I „Beskid Śląski" opracowanym przez Zespół Polskiej Fundacji Dzikich Zwierząt.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogłoszenie o naborze

Ogłoszenie o naborze

Nadleśnictwo Rybnik zamieszcza listę osób zakwalifikowanych do II etapu postępowania.

                                                                                                                                                             Rybnik 28.04.14.

                                                               OGŁOSZENIE

 

PGL LP NADLEŚNICTWO RYBNIK ZAMIESZCZA LISTĘ OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO UCZESTNICTWA W II ETAPIE POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO NA STANOWISKO PODLEŚNICZEGO.

 

Lp.

Imię Nazwisko

Miejsce zamieszkania

1

Jakub Siembieda

Jastrzębie

2

Arkadiusz Zając

Rydułtowy

3

Patryk Gaszczyk

Ruda Śl.

4

Tomasz Baron

Czewionka-Leszczyny

5

Wojciech Sładek

Świerklany

6

Adam Widenka

Rybnik

7

Przemysław Machura

Tarnowskie Góry

8

Dominik Magiera

Wodzisław Śląski

9

Jakub Kula

Świerklany

10

Leszek Lewicki

Lyski

11

Hanna Kuczera

Stanowice

12

Maurycy Szafron

Mikołów

13

Aleksander Żelazny

Rybnik

14

Agnieszka Dobczyńska

Bełk

15

Marcin Zachariasz

Ślemień

 

JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY ŻE DRUGI ETAP POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJEGO - CZĘŚĆ PISEMNA ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 12.05.14. O GODZINIE 10.00. W OFICYNIE SIEDZIBY NADLEŚNICTWA RYBNIK PRZY UL. KOŚCIUSZKI 36.

KANDYDACI DECYDUJACY SIĘ NA UDZIAŁ W DALSZYM TOKU POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO PROSZENI SĄ O ZGŁOSZENIE SIĘ Z DOWODAMI OSOBISTYMI BEZPOŚREDNIO PRZED ROZPOCZCIEM ETAPU PISEMNEGO POD WYŻEJ WSKAZANY ADRES.

resources-to-get