Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

          Nadleśnictwo Rybnik należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i składa się z trzech obrębów leśnych: Paruszowiec, Rybnik oraz Żory. Obręby dzielą się na 16 leśnictw, w których prowadzona jest gospodarka leśna. Nadleśnictwo gospodaruje 20 594,5795 hektarami lasów Skarbu Państwa oraz nadzoruje 2120,60 ha lasów prywatnych.

     Lasy Nadleśnictwa Rybnik położone są w V Krainie przyrodniczo – leśnej (Kraina Śląska), w dzielnicy Kędzierzyńsko – Rybnickiej. Obejmuje ona swym zasięgiem tereny położone od miejscowości Smolnica (północ) do miejscowości Cisówka (południe) [w linii N – S około 40 km], oraz od miejscowości Brzezie nad Odrą (zachód) do miejscowości Chudów (wschód) [linia E – W około 40 km].
 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Las do góry nogami "

"Las do góry nogami "

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

 

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.