Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

 

Na terenie Nadleśnictwa Rybnik znajduje się Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" [powołany Rozporządzeniem Nr 181/93 Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r. (Dz.U. Województwa Katowickiego poz. 130)]. Najbardziej charakterystyczną cechą przyrody Parku jest zasobność dorzecza Rudy, Bierawki i Suminy w wody powierzchniowe. Stanowiła ona podwaliny w historycznej działalności cystersów. Prowadzili min. hodowlę ryb, energię wody wykorzystywano jako napęd do młynów i kuźnic.
Ważnym elementem działalności cystersów z Rud była gospodarka leśna. Rozbudowano układ dróg, budowano leśniczówki, dworki myśliwskie. Zakon Cystersów jest prekursorem działalności przemysłowej na Górnym Śląsku. Zajmowali się min.: kopalnictwem rud żelaza, wypalaniem węgla drzewnego, hutnictwem, przetwórstwem stali i miedzi, produkcją szkła, smoły.
            Formy prowadzonej gospodarki przez kilkaset lat na obszarze dzisiejszego Parku Krajobrazowego pozwoliły na przetrwanie i powstanie wielu wartości przyrody ożywionej. Na obszarze Parku wyróżniono 40 zbiorowisk roślinnych; 49 gatunków roślin jest objętych ochroną całkowitą. W lasach Parku można spotkać 50 gatunków dziko żyjących ssaków (spośród 90 żyjących w Polsce), 6 chronionych gatunków gadów (spośród 9 żyjących w Polsce), 14 chronionych gatunków płazów, 236 gatunków ptaków oraz kilkaset gatunków bezkręgowców.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Prowadzenie badań i/lub poszukiwań archeologicznych

Prowadzenie badań i/lub poszukiwań archeologicznych

Szanowni Państwo.

W związku z wieloma zapytaniami, prośbami oraz wnioskami udostępniamy Zarządzenie nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie udostępniania gruntów będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do prowadzenia badań archeologicznych i/lub działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z naruszaniem gleby wraz ze wzorem wniosku stowrzonego na podstawie powyższego zarządzenia. 

Przykład adresu leśnego: 02-27-1-03-36 (RDLP-Nadleśnictwo-obręb-leśnictwo-oddział)

Przykład adresu ewidencyjnego: 24050_42.0007.36/1 (24-województwo, 05-powiat, 042-gmina, 0007-obręb, 36/1-numer działki) *

Wniosek można składać:

  • pocztą tradycyjną (Nadleśnictwo Rybnik, ul. Kościuszki 36 44-200 Rybnik),
  • pocztą elektorniczną (rybnik@katowice.lasy.gov.pl),
  • osobiście w biurze podawczym nadleśnictwa (Nadleśnictwo Rybnik, ul. Kościuszki 36 44-200 Rybnik).

Nadleśnictwo, zgodnie z zarządzeniem, ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku od daty wpływu.

Zachęcamy do korzystania z map Banku Danych o Lasach.

 

*niektóre oddziały leśne mogą mieć kilka działek ewidencyjnych