Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jedno dziecko, jedno drzewo.

Jedno dziecko, jedno drzewo.

Jedno dziecko, jedno drzewo - jesień

Posadź z nami drzewo, które zostanie nazwane imieniem Twojego dziecka! Zachęcali leśnicy z Rybnika. Akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo” w sobotę 28 września udała się wyśmienicie. Dopisały rodziny ze swoimi pociechami a niekorzystne prognozy pogody  zapowiadające deszcz i niskie temperatury nie sprawdziły się.

Jak już wielokrotnie przypominaliśmy, obok wymiaru przyrodniczego, akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo”,  ma także wymiar symboliczny. Każde z posadzonych drzew, symbolizuje narodzone dziecko, nowe życie. Sadząc drzewka w ramach projektu, wspólnie z leśnikami, rodzice upamiętniają narodziny swojego dziecka. A zasadzone drzewka noszą imiona dzieci.

- To doskonały przykład na połączenie wpierania środowiska naturalnego i zacieśniania więzów rodzinnych – powiedziała.

Nadleśniczy Janusz Foltys, zaprosił rodziny chcące sadząc drzewo upamiętnić narodziny dzieci - do Wodzisławia.

Kompleks Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” został przez nas wybrany nieprzypadkowo. To idealne miejsce do spacerów gier i zabaw dla starszych dzieci, a jednocześnie miejsce w którym jest jeszcze sporo przestrzeni do zagospodarowania i to tuż, przy alejach spacerowych. Kiedy zatem okazało się, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu Śląskim, do którego należy obiekt również chciałby widzieć na swoim terenie akcję „Jedno dziecko, jedno drzewo” pozostało tylko wybrać termin oraz zaprosić rodziców z dziećmi  - mówi Janusz Foltys.

W sobotę w parku „Trzy Wzgórza” posadzono 34 drzewa – dęby symbolizujące chłopców i lipy  - dziewczynki.

- To świetny pomysł. Cieszę się, że moja córka będzie miała swoje drzewo. Za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będzie mogła je tu w tym parku oglądać - mówi Angelina, mama rocznej Oliwii, którym drzewko pomagał sadzić tata Dawid. Rodzice Bruna chcą synowi robić co roku zdjęcie przy jego dębie. Będą one pamiątka jak rósł i rozwijał się wraz ze swoim drzewem. Z pewnością przyjdzie taki moment, że posadzone w parku drzewo przerośnie swego imiennika, ale ważne, by zachować więź i dobre skojarzenia z ochroną środowiska.

Warto na koniec przypomnieć, ze  projekt „Jedno dziecko, jedno drzewo”  narodził się w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, gdzie w marcu tego roku po raz pierwszy rodziny wzięły udział w nasadzeniach. Na terenie RDLP w Katowicach  pierwszą edycję projektu przeprowadzono w Nadleśnictwie Katowice 11 maja w Parku leśńym „Muchowiec”. Akcja skierowana jest do rodzin, w których w ostatnim roku urodziło się dziecko.