Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Rybnik

Nadleśnictwo Rybnik, zdjęcie z 1913 r.     Nadleśnictwa Paruszowiec oraz Rybnik do roku 1924 były zarządzane przez Inspekcję Leśną w Rybniku. W 1927 r. Państwowe Lasy Śląskie przejęła pod swoją administrację Dyrekcja Lasów i Dóbr Państwowych w Warszawie. Wówczas na stanowisko nadleśniczego powołano mgr inż. Łopacińskiego. Następnymi nadleśniczymi byli: mgr inż. Stanisław Szczepański (1926 – 1928) i mgr inż. Tomasz Sokołowski (1928 – 1939).

Obchody święta lasu, zdjęcie z 1934 r.     Pierwszy Plan Urządzania Gospodarstwa Leśnego został opracowany na lata 1925/26 – 1935/36. Pozyskiwano głównie drewno na potrzeby przemysłu wydobywczego. Istniało bardzo duże zapotrzebowanie na tzw. kopalniak. Zakładano zręby wielkopowierzchniowe (ok. 5 – 10 ha), stosowano również zręby mniejsze – w układzie przerywanym, celem inicjowania odnowień naturalnych. Na tamte lata za główne zagrożenia lasu uznawano gradacje osnui gwiaździstej w lasach obrębu Knurów, oraz śniegołomy.

Pomnik w Orzeszu-Jaśkowicach przy ul. Powstańców     Z okresu okupacji istnieją ślady w naszych lasach do dzisiaj. Są to:
 - groby żołnierzy,
 - okopy żołnierskie, rowy przeciwczołgowe,Krzyż upamiętniający rozładunek więźniów w Leszczynach; las przy stacji kolejowej Rzędówka
 - pociski w pniach drzew na terenach, gdzie
prowadzono działania wojenne (Adamowice,
Raszczyce, Łaziska Rybnickie, Czyżowice i in.)
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                Sadzenie lasu - lata 60. XX wieku  W 1945 roku powstało Nadleśnictwo Rybnik administrujące tereny z połączonych Nadleśnictw: Rybnik i Wodzisław. Jego powierzchnia wynosiła 6 028 ha. Powstały wówczas również: Nadleśnictwa Knurów (5 059 ha) i Paruszowiec (6 837 ha). Kierownikiem Nadleśnictwa Rybnik został mgr inż. Tomasz Sokołowski, który był już nadleśniczym przed wybuchem II Wojny Światowej. W 1949 r. sporządzony Plan Urządzania Gospodarstwa Leśnego na okres 10 lat. I Rewizję Definitywnego Urządzania Lasu przeprowadzono dla Nadleśnictwa Rybnik w 1969 r.
Buk w Ochojcu, dziś już nie istniejący     W 1972 r. przeprowadzono reorganizację Lasów Państwowych w celu utworzenia dużych, sprawnie zarządzających lasami jednostek. 25 września 1972 roku powołano Nadleśnictwo Rybnik, w skład którego weszły dawne Nadleśnictwa: Knurów, Paruszowiec i Rybnik. Ich nadleśniczymi byli: mgr inż. Józef Wnęk (Knurów), mgr inż. Józef Malinowski (Paruszowiec) oraz mgr inż. Karol Wardas (Rybnik). Nadleśniczym nowego Nadleśnictwa Rybnik został inż. Bogumił Lewandowski. W dalszej kolejności przyłączono tereny Nadleśnictwa Orzesze (31.12.1973 r.) Od 1.11.1975 r. nadleśniczym został mgr inż. Andrzej Kuca. W 1978 r. nastąpiła klęska śniegołomów, której skutkiem było usunięcie 74 000 m3 drewna.
Powojenny mundur leśnikaW celu poprawy stanu zdrowotnego drzewostanów iglastych w 1977, 1979 i 1980 r. przeprowadzono ich lotnicze nawożenie. Zabieg został wykonany w leśnictwach: Szczotki, Kłokocin, Leboszowice, oraz Żory. Objął swym zasięgiem około 4000 ha. W roku 1987 przeprowadzono II Rewizję Definitywnego Urządzania Lasu. Do najpoważniejszych klęsk zaliczyć należy gradację kornika drukarza i korników towarzyszących, która miała miejsce w latach 1992 – 1996 na terenie leśnictw Syrynia, Adamowice (kompleks Żytna), Wodzisław, Zwonowice oraz Ruptawa.
III Rewizję Definitywną Urządzania Lasu przeprowadzono w roku 1997. Również w tym roku wystąpiła katastrofalna powódź, która doprowadziła do znaczących strat w gospodarce leśnej: wymoknięte uprawy, zalane budynki, zniszczone drogi, przepusty, urządzenia melioracyjne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZIELONY ŚLĄSK, CZYLI LEŚNE PRZYGODY Z NIEMAPĄ

ZIELONY ŚLĄSK, CZYLI LEŚNE PRZYGODY Z NIEMAPĄ

ZIELONY ŚLĄSK, CZYLI LEŚNE PRZYGODY Z NIEMAPĄ

 

Cieniste buczyny i rezerwaty przyrody czy kilometry ścieżek rowerowych wszystko to na pofałdowanych terenach pokopalnianych. Może to wydawać się niewiarygodne, ale mieszkańcy górnośląskich aglomeracji mają las na wyciągnięcie ręki. Do wycieczek po niezwykłych miejscach idealnych, by rodzinnie spędzić wolny czas zachęca „NIEMAPA Lasy Górnego Śląska”, opracowana wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach oraz kolektyw Mamy Projekt. Wydawnictwo dostępne jest już nieodpłatnie u leśników oraz na stronie www.niemapa.pl.

Górny Śląsk zwykle kojarzy się z fabrykami i kopalniami. Ale to też miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych, a dzięki gęstej sieci dróg rowerowych można je swobodnie i bezpiecznie zwiedzać całymi rodzinami – mówi Józef Kubica Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Dzięki tej nowej NIEMAPIE chcemy pokazać, jak piękne są górnośląskie tereny leśne. To przewodnik, dzięki któremu najmłodsi mogą odkryć leśne sekrety i wiele nauczyć o przyrodzie podczas rodzinnej wycieczki do lasu – jak dodaje Dyrektor Kubica leśnikom zależy na pokazaniu wszystkich funkcji lasu: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej.

NIEMAPA, poświęcona górnośląskim lasom, to kolejny projekt współtworzony przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Lasami Państwowymi. – Byłyśmy zaskoczone, że na Górnym Śląsku znajdziemy aż tyle lasów, parków i ścieżek przyrodniczych. Zadziwiające, że w części polski kojarzonej z ciężkim przemysłem jest nawet ośrodek hodowli żubra. To wyjątkowe miejsca dla rodzinnych zabaw i wycieczek. Wszystkie te elementy starałyśmy się zawrzeć w najnowszej NIEMAPIE – mówi Joanna Studzińska współautorka wydawnictwa i podkreśla, że w nowej odsłonie przewodnika znalazły się także propozycje leśnych zabaw dla dzieci.

Najnowsza NIEMAPA to nie tylko ilustrowana lista mniej znanych miejsc na Górnym Śląsku. To także propozycje kreatywnego spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. To pomysły na gry i zabawy w leśnych przestrzeniach. Dla miłośników przygód autorki przygotowały całą serię wyzwań. Od wyszukiwania różnych gatunków roślin, przez przyglądanie się ziemi, na sprawdzaniu zapachów kamieni skończywszy. Wyzwania oraz zróżnicowane sposoby na spędzanie czasu w lesie oraz piękne i pełne humoru ilustracje na pewno przypadną do gustu każdemu miłośnikowi przyrody. – Zależy nam, żeby dzieci jak najbardziej świadomie spacerowały po lesie, w którym wszystko ma znaczenie. Każda zabawa umieszczona w NIEMAPIE pokazuje, jak funkcjonuje przyroda i jak delikatna bywa. Chcemy, żeby maluchy już od najmłodszych lat uczyły się odpowiedzialności za środowisko – zaznacza Małgorzata Żmijska, z kolektywu Mamy Projekt, współautorka wydawnictwa. Każde umieszczone na NIEMAPIE miejsce zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi i skonsultowane z leśnikami. Co więcej, przewodnik pokazuje, gdzie można swobodnie poruszać się z dziecięcym wózkiem.

Autorki NIEMAPY proponują aż trzynaście pomysłów łączących leśne wyprawy z innymi atrakcjami. Wypady za miasto, będące odskocznią od miejskiego szumu, można urozmaicić przejażdżką kolejką wąskotorową lub szlakiem rowerowym. Do tego zwiedzanie kompleksów parkowo-pałacowych, np. w Świerklańcu i Pszczynie, a także postindustrialnych obiektów, takich jak Sztolnia Czarnego Pstrąga czy Kopalnia Srebra. Śląskie lasy czekają na wszystkich miłośników przyrody.

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla wszystkich, którzy chcą wspólnie z dziećmi odkrywać otaczający ich świat. Po wielu wydawnictwach o miastach Polski przyszedł czas na leśną przygodę. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek autorki pokazują ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Serię tworzy kolektyw Mamy Projekt, a ilustracje do najnowszej leśnej NIEMAPY wykonała Patricija Bliuj-Stodulska. Wszystkie przewodniki można pobrać z www.niemapa.pl. Wersje papierowe będą dostępne w górnośląskich nadleśnictwach, wystarczy zgłosić się do leśników i poprosić o egzemplarz.

Lista nadleśnictw w których czeka NIEMAPA:

Katowice, Brynek, Kobiór, Rybnik, Świerklaniec, Koszęcin i Rudy Raciborskie.