Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

 Nasze Nadleśnictwo swym zasięgiem obejmuje obszar ponad 20.000 ha powierzchni, ulokowany w 24 gminach województwa śląskiego. Aglomeracja śląska, w tym miasta Knurów, Rybnik, Wodzisław, Jastrzębie, Żory podzieliła nasze lasy na 162 kompleksy leśne, wymuszając przez to na nas specyficzny model gospodarowania.
     Zdajemy sobie sprawę, że gospodarujemy majątkiem państwowym powierzonym tylko naszej pieczy. Zobowiązani jesteśmy, szczególnie to na Śląsku, do zachowania lasu, nie pomniejszania jego wartości i zasobów, a jeżeli to możliwe do pomnażania. Wiedza ze wszystkich dziedzin leśnictwa – hodowli, ochrony, ekologii i użytkowania – poparta doświadczeniem ma doprowadzić do osiągnięcia tego celu. Wiedza, która pozwala na zebranie możliwie dużej ilości informacji o ekosystemie rybnickich lasów, tak by spełniały one i zachowały swoje funkcje.

 

Geomorfologia
     Obszar Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu tzw. zapadliska przedkarpackiego z okresu karbonu górnego. Najstarsze osady budujące te utwory to: iły, zlepieńce, piaskowce i łupki. Geologicznie młodsze osady to: wapienie, gipsy, anhydryty, sole. Z okresu czwartorzędu pochodzą: żwiry, piaski, mady akumulacji rzecznej, żwiry, gliny, piaski zwałowe akumulacji lodowcowej. Liczne pokłady węgla kamiennego przedzielają warstwy piaskowców, łupków, zlepieńców. Dominujące typy gleby to: gleby brunatne kwaśne (około 32%), gleby bielicowo – rdzawe (około 18%), gleby opadowo – glejowe właściwe (około 15%), oraz gleby gruntowo – glejowe właściwe (około 9%). W przypadku gleb przemysłowych terenów czasowo wyłączonych z produkcji leśnej zachodzi konieczność kompleksowej rekultywacji.
 
Hydrologia
     W układzie hydrograficznym obszar Nadleśnictwa Rybnik usytuowany jest w źródliskowych partiach wschodniej części dorzecza Odry, w zlewiskach jej prawobrzeżnych dopływów: Bierawki, Rudy, Suminy i Olzy. Wpływ na stosunki wodne na terenach leśnych ma działalność sąsiadujących kopalń węgla kamiennego. Na obszarze górniczym kopalń tworzą się liczne zalewiska, zostają zaburzone stosunki wodne oraz powstają lokalne przesuszenia terenu. Obecność na terenie Nadleśnictwa Zalewu Rybnickiego (zbiornik Elektrowni Rybnik) o powierzchni 4,70 km2 ma wpływ na podniesienie się wód gruntowych w okolicznych drzewostanach i zmianę warunków wilgotnościowych siedlisk. Również powierzchnia zajmowana przez stawy rybne i zbiorniki – ponad 140 ha lustra wody wpływa na stopień uwilgotnienia obszarów leśnych (w szczególności dotyczy to obrębu Żory).
 
Klimat
     Warunki klimatyczne obszaru będącego w zasięgu działania Nadleśnictwa Rybnik są bardzo zmienne. Jest to wynik wzajemnego oddziaływania wpływów klimatu oceanicznego i kontynentalnego. Obszar ten jest częścią najcieplejszej strefy w Polsce, okres wegetacyjny trwa około 235 dni. Wg. Klasyfikacji Romera [„Regiony klimatyczne Polski" 1949 r.] jest to część regionu klimatycznego podgórskich nizin i kotlin, natomiast według klasyfikacji Wosia [„Klimat Polski" Woś 1999 r.] jest to region klimatyczny Śląsko – Krakowski, wyróżniający się największą liczbą dni z pogodą umiarkowanie ciepłą i opadem. Klimat oceaniczny nanosi z zachodu masy powietrza atlantyckiego, które powodują złagodzenie amplitudy rocznej i występowanie krótkich, łagodnych zim. Klimat kontynentalny natomiast zaznacza się wzrastającym udziałem opadów w miesiącach letnich oraz wyraźnie akcentowaną porą letnią i zimową. W czasie zimy stosunki termiczne są wynikiem dopływu mas powietrza pochodzenia polarno – morskiego i arktycznego. Na kształtowanie się klimatu duży wpływ ma zapylenie i zadymienie atmosfery będące konsekwencją uprzemysłowienia regionu Śląska. Pyły i dymy zawieszone w powietrzu zmniejszają nasłonecznienie, tworzą ośrodki powstawania mgieł i chmur o niskim pułapie oraz wpływają na zmniejszenie wahań temperatur.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZIELONY ŚLĄSK, CZYLI LEŚNE PRZYGODY Z NIEMAPĄ

ZIELONY ŚLĄSK, CZYLI LEŚNE PRZYGODY Z NIEMAPĄ

ZIELONY ŚLĄSK, CZYLI LEŚNE PRZYGODY Z NIEMAPĄ

 

Cieniste buczyny i rezerwaty przyrody czy kilometry ścieżek rowerowych wszystko to na pofałdowanych terenach pokopalnianych. Może to wydawać się niewiarygodne, ale mieszkańcy górnośląskich aglomeracji mają las na wyciągnięcie ręki. Do wycieczek po niezwykłych miejscach idealnych, by rodzinnie spędzić wolny czas zachęca „NIEMAPA Lasy Górnego Śląska”, opracowana wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach oraz kolektyw Mamy Projekt. Wydawnictwo dostępne jest już nieodpłatnie u leśników oraz na stronie www.niemapa.pl.

Górny Śląsk zwykle kojarzy się z fabrykami i kopalniami. Ale to też miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych, a dzięki gęstej sieci dróg rowerowych można je swobodnie i bezpiecznie zwiedzać całymi rodzinami – mówi Józef Kubica Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Dzięki tej nowej NIEMAPIE chcemy pokazać, jak piękne są górnośląskie tereny leśne. To przewodnik, dzięki któremu najmłodsi mogą odkryć leśne sekrety i wiele nauczyć o przyrodzie podczas rodzinnej wycieczki do lasu – jak dodaje Dyrektor Kubica leśnikom zależy na pokazaniu wszystkich funkcji lasu: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej.

NIEMAPA, poświęcona górnośląskim lasom, to kolejny projekt współtworzony przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Lasami Państwowymi. – Byłyśmy zaskoczone, że na Górnym Śląsku znajdziemy aż tyle lasów, parków i ścieżek przyrodniczych. Zadziwiające, że w części polski kojarzonej z ciężkim przemysłem jest nawet ośrodek hodowli żubra. To wyjątkowe miejsca dla rodzinnych zabaw i wycieczek. Wszystkie te elementy starałyśmy się zawrzeć w najnowszej NIEMAPIE – mówi Joanna Studzińska współautorka wydawnictwa i podkreśla, że w nowej odsłonie przewodnika znalazły się także propozycje leśnych zabaw dla dzieci.

Najnowsza NIEMAPA to nie tylko ilustrowana lista mniej znanych miejsc na Górnym Śląsku. To także propozycje kreatywnego spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. To pomysły na gry i zabawy w leśnych przestrzeniach. Dla miłośników przygód autorki przygotowały całą serię wyzwań. Od wyszukiwania różnych gatunków roślin, przez przyglądanie się ziemi, na sprawdzaniu zapachów kamieni skończywszy. Wyzwania oraz zróżnicowane sposoby na spędzanie czasu w lesie oraz piękne i pełne humoru ilustracje na pewno przypadną do gustu każdemu miłośnikowi przyrody. – Zależy nam, żeby dzieci jak najbardziej świadomie spacerowały po lesie, w którym wszystko ma znaczenie. Każda zabawa umieszczona w NIEMAPIE pokazuje, jak funkcjonuje przyroda i jak delikatna bywa. Chcemy, żeby maluchy już od najmłodszych lat uczyły się odpowiedzialności za środowisko – zaznacza Małgorzata Żmijska, z kolektywu Mamy Projekt, współautorka wydawnictwa. Każde umieszczone na NIEMAPIE miejsce zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi i skonsultowane z leśnikami. Co więcej, przewodnik pokazuje, gdzie można swobodnie poruszać się z dziecięcym wózkiem.

Autorki NIEMAPY proponują aż trzynaście pomysłów łączących leśne wyprawy z innymi atrakcjami. Wypady za miasto, będące odskocznią od miejskiego szumu, można urozmaicić przejażdżką kolejką wąskotorową lub szlakiem rowerowym. Do tego zwiedzanie kompleksów parkowo-pałacowych, np. w Świerklańcu i Pszczynie, a także postindustrialnych obiektów, takich jak Sztolnia Czarnego Pstrąga czy Kopalnia Srebra. Śląskie lasy czekają na wszystkich miłośników przyrody.

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla wszystkich, którzy chcą wspólnie z dziećmi odkrywać otaczający ich świat. Po wielu wydawnictwach o miastach Polski przyszedł czas na leśną przygodę. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek autorki pokazują ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Serię tworzy kolektyw Mamy Projekt, a ilustracje do najnowszej leśnej NIEMAPY wykonała Patricija Bliuj-Stodulska. Wszystkie przewodniki można pobrać z www.niemapa.pl. Wersje papierowe będą dostępne w górnośląskich nadleśnictwach, wystarczy zgłosić się do leśników i poprosić o egzemplarz.

Lista nadleśnictw w których czeka NIEMAPA:

Katowice, Brynek, Kobiór, Rybnik, Świerklaniec, Koszęcin i Rudy Raciborskie.