Program "Zanocuj w lesie"

„Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Rybnik

Leboszowice/Ochojec/Zwonowice/Baranowice

Nadleśnictwo wyznaczyło 4 obszary, w których będzie można zanocować. Sąsiadują one m.in. z Nadleśnictwem Rudy Raciborskie oraz Nadleśnictwem Kobiór, dzięki czemu biwakujący będą mogli swobodnie obrać trasę na Rudy czy Pszczynę i odwrotnie. Każde z wyznaczonych miejsc ma swój indywidualny urok. Warto sprawdzić wszystkie!

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link(Android) lub [link] (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej)
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska: Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik nr 6/2021
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/, przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
  6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych dostępne u łowczych KŁ „Pod Bukiem”, „Jaźwiec”, „Cis” Gliwice, „Hubertus” Orzesze,
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (załącznik poniżej) oraz przesłanie go na adres rybnik@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
  8. Na terenie obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie" znajdujących się w Nadleśnictwie Rybnik używanie kuchenek gazowych nie jest douszczone.
 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Paulina Sobczuk, paulina.sobczuk@katowice.lasy.gov.pl, 32 422 37 48 *211

 

 

Nadleśnictwo Rybnik przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

"Las do góry nogami "

"Las do góry nogami "

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

 

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.